Travní skvrny na oblečení

 • Pokud budete odstraňovat čerstvé skvrny od trávy, nejdříve ošetřete znečištěnou oblast odstraňovačem skvrn. 

 • Na znečištěné místo naneste trochu pracího prostředku, následně přípravek pomocí prstů, nebo kartáče s jemnými štetinami důkladně rozetřete. Před vložením Vašeho kousku do pračky nechte prostředek působit cca 15 minut. Tato doba poskytne enzymům v prostředku dostatečný čas na vytažení skvrny, která byla napuštěna do tkaniny.

 • Pokud budete skvrnu od trávy čistit po několika dnech či týdnech, bude zapotřebí zvolit trošku odlišný způsob čištění.

 • Podle pokynů na štítku Vašeho kousku smíchejte roztok teplé vody a kyslíkového bělidla. Kyslíkově bělidlo je obecně bezpečné pro všechny druhy tkanin s vyjímkou hedvábí a vlny. Pokud budete čistit jiné než bílé prádlo ujistěte se, že Váš barevný kousek nepouští barvu. Následně celý kousek ponořte do roztoku a nechejte ho máčet nejméně jednu hodinu. Čím více je skvrna zaschlá tím déle nechejte předmět máčet. Klidně až 6 - 8 hodin. Poté kousek vložte do pračky.

 • Pokud budete k sušení využívat sušičku, zkontrolujte zda byli skvrny odstraněny a to především z důvodu, že vysoká teplota sušičky může zbývající skvrnu více dostat do tkaniny a znesnadnit tak její odstranění. Pokud skvrna přetrvává, opakujte celý postup znovu pouze vytvořte nový roztok kyslíkového bělidla a vody.

 • Pokud se skvrna od trávy ocitne na kousku, který je určen pouze k suchému praní, nejspíše budete muset odnést kousek do čistírny.

Travní skvrny na koberci

 • Pokud jste zanesli kusy trávy na koberec, opět mějte na paměti, že čím dříve skvrnu odstraníte tím lépe. Nejprve použijte vysavač k odstranění co nejvíce volné trávy. Doporučujeme použít hadicový nástavec, abychom pomocí vakua nerozdrtili trávu do vláken koberce.

 • Následujícím krokem je vytvoření roztoku. Smíchejte polévkovou lžíci pracího prostředku, nebo prostředku na mytí nádobí a dva šálky studené vody. Do vytvořeného roztoku namočte čistý bílý hadřík, nebo houbu a pořádně vyždímejte. Při čištění postupujte od okraje skvrny směrem k jejímu středu. Při nanášení postupujte s maximální opatrností, abychom nepoškodili tkaninu. Roztok nechte působit cca 15 minut a následně ošetřované místo vysušte suchým hadříkem dokud nevstřebáte přebytečnou kapalinu.

 • Nyní již zbývá opláchnout ošetřované místo čistou vodou a to dokud se již neobjeví žádná pěna a následně vysušte čistým hadříkem. Tento krok je velice důležitý, jelikož zbytky mýdla mohou zadržovat skvrnu.

 • Následně nechte koberec uschnout na vzduchu. Pokud skvrna přetrvává doporučujeme použít směs kyslíkového bělidla pro typ Vašeho koberce a opakujte kroky čištění s tímto druhem roztoku. Pro načechrání koberce doporučujeme na závěr opět vysušený koberec vysát.

Travní skvrny na venkovním čalounění

 • Jedná se například o travní skvrny na čalouněných dekorací na Vašem venkovním posedu, které jsou asi nejnáchylnější k tvorbě tohoto druhu skvrny.

 • Postup při čištění skvrn na čalounění je stejný jako výše zmíněné čištění koberce. U čištění čalounění je zapotřebí dbát na to, aby čistící roztok nepronikl pod čalounění a nezapříčinil například tvorbu plísní pokud se bude jednat např. o dekorativní polštář. Pokud je to možné vždy před čištěním čalounění vyjměte obsah. Po ošetření skvrny doporučujeme čalounění vyprat v pračce. 

 • Pokud skvrny přetrvávají můžete k odstranění skvrn použít aceton, nebo odlakovač na nehty, ale ujistěte se na nenápadném místě, že Váš odlakovač neodstraňuje barvu z látky. Jemně ťupkujte a opět ošetřujte místo od vnějších okrajů skvrny směrem ke středu. Následně nechte čalounění vyschnout na vzduchu

Váš Adenel :)